باورهای نادرست از سیستم اسپرینکلر(آب افشان):


آگاهی رسانی به مردم و رفع دغدغه های ذهنی آنها می تواند عامل بسیار مهمی در نصب و استفاده از سیستمهای اسپرینکلر باشد. در این مقاله به برخی از باورهای اشتباه که باعث نگرانی افراد و امتناع از نصب اسپرینکلر در محیط زندگی و کارشان شده است، اشاره می کنیم:

 – هنگام حریق، تمامی اسپرینکلر های درون خانه فعال خواهند شد!!

واقعیت: باید بخاطر داشته باشیم در هنگام حریق فقط اسپرینکلرهای نزدیک به منشاء آتش سوزی فعال شده و هیچگاه تمام اسپرینکلرهای درون خانه بطور همزمان عمل نمی کنند. طبق آمار منتشر شده توسط NFPA ، حدود ۶۵%  از آتش سوزیها تنها با یک اسپرینکلر، ۸۱% با دو اسپرینکلر یا کمتر و ۹۳% با ۵ اسپرینکلر یا کمتر کنترل و اطفا شده اند.

 – رخدادهای کوچک مثل سوختن یک تکه نان و یا دود سیگار ، سیستم اسپرینکلر را فعال می نماید!!

واقعیت: اسپرینکلر فقط در صورت وجود دمای بالا فعال می شود و نه با دود! فقط یک حریق تهدیدآمیز می تواند حرارت لازم را برای فعال کردن یک اسپرینکلر ایجاد کند. دود فقط سیستم اعلام حریق را فعال می نماید.

 – خسارت حریق کمتر از آسیب آب تخلیه شده از اسپرینکلر است!!

واقعیت: اسپرینکلر عموماً ۲۰ گالن بر دقیقه آب تخلیه می کند. یک شلنگ اطفاء که توسط آتش نشانان بکار گرفته می شود بیش از ۱۲ برابر اسپرینکلر یعنی ۲۵۰ گالن بر دقیقه آب تخلیه می کند. ویدئوهای متعددی در خصوص مقایسه حریق در دو اتاق کاملا مشابه از نظر مقدار مواد قابل اشتعال، که یکی مجهز به سیستم اسپرینکلر بوده و دیگری فاقد این سیستم است، در وبسایت های Youtube.com و sprinkler.ir همچنین صفحه فیسبوک این کتاب موجود است. تماشای این ویدئوها کمک زیادی به درک بهتر و تأثیر مثبت سیستمهای اسپرینکلر بر روی حریق خواهد نمود.

 – سیستمهای اسپرینکلر بصورت تصادفی فعال می شوند !!

واقعیت: احتمال اینکه یک اسپرینکلر بصورت تصادفی آب را تخلیه کند بسیار پایین است. طبق آمار از هر ۱۶،۰۰۰،۰۰۰ اسپرینکلر نصب شده ،تنها یک اسپرینکلر بصورت تصادفی فعال شده است. در کل می توان گفت احتمال تخلیه تصادفی سیستم اسپرینکلر بسیار کمتر از احتمال بروز مشکلاتی است که برای لوله کشی آب مصرفی ساختمان رخ می دهد.

 – سیستمهای اسپرینکلر برای حفاظت از اموال طراحی شده و برای امنیت جانی مؤثر نیستند!!

واقعیت: سیستم اسپرینکلر امنیتی با سطح بالا برای جان افراد فراهم می کند. تاکنون تلفات جانی ناشی از حریق در ساختمان هایی که به صورت یکپارچه و کامل سیستم اسپرینکلر داشته اند، گزارش نشده است. باید خاطر نشان نمود یکی از دلالیل عمده مرگ و میر افراد در آتش سوزی ها، استنشاق گازهای سمی نظیر مونوکسید کربن است. اسپرینکلرها علاوه بر اینکه مانع گسترش حریق می شوند، غلظت گازهای سمی ناشی از حریق را نیز در کمترین حد ممکن نگاه می دارند. نصب هر اسپرینکلر مانند استخدام یک آتش نشان ۲۴ ساعته در محل زندگی و کار است!

– سیستمهای اسپرینکلر پرهزینه و گران هستند!!

واقعیت: سیستم اسپرینکلر، ارزان قیمت ترین سیستم اطفاء اتوماتیک قابل نصب در ساختمان است و تقریبأ هزینه این سیستم معادل هزینه موکت کردن ساختمانهاست. باید بخاطر داشت بخش عمده ای از هزینه های سیستم اسپرینکلر، هرساله با تخفیفهای شرکت های بیمه جبران شده و عملاً بعد از گذشت چندسال از نصب سیستم، کلیه هزینه های مربوطه جبران می گردد.

فراخوان تبلیغات در سایت اتحادیه


etehadiyehاز کلیه اعضاء دارای پروانه کسب دعوت می شود

جهت تبلیغات فروشگاه و یا تولیدی خود در این سایت،

با اتحادیه تماس حاصل فرمائید.

شماره های تماس:

55688589

66706631

تماس با ما

تلفن های تماس:

55688168
55688053
66706631
66705886